Λογισμικό Επιτήρησης Εξετάσεων (Proctorio)

Το Λογισμικό Επιτήρησης Εξετάσεων (Proctorio) είναι μία λύση η οποία χρησιμοποιείται για την επιτήρηση εξετάσεων, οι οποίες γίνονται από τον προσωπικό χώρο του φοιτητή με τη χρήση υπολογιστή και διαδικτύου.
Το Proctorio λειτουργεί συνδυαστικά με την Πλατφόρμα Τηλεκπαίδευσης eClass

Τεχνικές απαιτήσεις λογισμικού

Το λογισμικό μπορεί να λειτουργήσει στη συντριπτική πλειοψηφία των υπολογιστών που έχουν κατασκευαστεί τα τελευταία 5 χρόνια. Πιο συγκεκριμένα οι ελάχιστες απαιτήσεις του λογισμικού παρουσιάζονται στη σελίδα εδώ. Σημειώνεται ότι οι κινητές συσκευές και οι ταμπλέτες δεν υποστηρίζονται.

Για τη συμμετοχή σε αυτής της μορφής εξέταση είναι απαραίτητο να υπάρχουν και να λειτουργούν:

1. Κάμερα
  2. Μικρόφωνο
  3. Να επιτραπεί η καταγραφή οθόνης

Συνοπτικά για να μπορείτε να τρέξετε την εξέταση πρέπει:

1. Να διαθέτετε κατάλληλο υπολογιστή σύμφωνα με τις ελάχιστες απαιτήσεις.
  2. Ο ηλεκτρονικός σας υπολογιστής να διαθέτει μικρόφωνο και κάμερα, τα οποία λειτουργούν.
  3. Να έχετε εγκατεστημένο υποστηριζόμενο φυλλομετρητή (browser).
  4. Να εγκαταστήσετε την επέκταση του Proctorio στον Google Chrome (https://getproctorio.com/).

Εγκατάσταση Proctorio

Επιλέξτε 1 (ένα) από τους 2 (δυο) ακόλουθους τρόπους για την εγκατάσταση του πρόσθετου (plugin) του λογισμικού επιτήρησης εξετάσεων (Procotorio).

Σημείωση: Και οι 2 (δυο) τρόποι αφορούν τον φυλλομετρητή (browser) Google Chrome. Αν χρησιμοποιείτε ένα από τους άλλους προτεινόμενους browsers (Microsoft Edge, Opera, Brave), τα βήματα είναι παρόμοια.

1ος τρόπος: Εγκατάσταση πρόσθετου (plugin) Proctorio μέσω eClass

2ος τρόπος: Εγκατάσταση πρόσθετου (plugin) Proctorio μέσω συνδέσμου

Συχνά προβλήματα και λύσεις

Γενικές οδηγίες για επίλυση προβλημάτων

Αν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα (π.χ. δεν λειτουργεί το Extension, σας ζητάει password κλπ) κατά την εξέταση με το Λογισμικό Επιτήρησης Εξετάσεων (Proctorio), μπορείτε να το επιλύσετε με τα ακόλουθα βήματα:
  1. Επιβεβαιώστε ότι στον ηλεκτρονικό σας υπολογιστή έχετε εγκατεστημένη την τελευταία έκδοση του φυλλομετρητή (browser).
  2. Κλείστε όλες τις σελίδες που έχετε ανοικτές στον φυλλομετρητή (browser) και δοκιμάστε να μπείτε ξανά στην εξέταση.
  3. Εγκαταστήστε (install) ξανά την επέκταση του Proctorio - Κάντε απεγκατάσταση (uninstall) την επέκταση του Proctorio στον Google Chrome επιλέγοντας το εικονίδιο (ασπίδα) της στο πάνω δεξιο μέρος του Google Chrome και την επιλογή "Remove from Chrome" (Αν δεν εμφανίζεται η ασπίδα, επιλέξτε το εικονίδιο (παζλ) των επεκτάσεων, βρείτε την επέκταση του Proctorio και επιλέξτε "Remove from Chrome"). Τέλος, εγκαταστήστε την επέκταση του Proctorio στον Google Chrome από τον σύνδεσμο www.getproctorio.com.
    • Επιλέξτε το μενού του Google Chrome στο πάνω δεξιο μέρος (εικονίδιο με 3 κάθετες τελείες).
    • Επιλέξτε "More tools".
    • Επιλέξτε "Clear browsing data".
    • Επιλέξτε τη χρονική διάρκεια "Αll-time".
    • Επιλέξτε "Clear data".
  5. Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε άλλο υποστηριζόμενο φυλλομετρητή (browser) π.χ. Microsoft Edge, αντί Google Chrome.
  6. Απενεργοποιήστε όλες τις υπόλοιπες επεκτάσεις του Google Chrome, εκτός από αυτή του Proctorio - Ακολουθήστε τις οδηγίες εδώ για διαχείριση των επεκτάσεων του Google Chrome. Η οδηγία αυτή δίνεται, γιατί είναι πιθανόν κάποια από τις επεκτάσεις που έχετε εγκατσεστημένες, να εμποδίζει την ορθή λειτουργία του Proctorio..
  7. Επανακκινήστε τον υπολογιστή σας - αν συνεχίζετε να ανιμετωπίζετε πρόβλημα, μετά τις πιο πάνω πιθανές λύσεις, τότε επανεκκινήστε τον υπολογιστή σας. Όταν εκκινήσει ο υπολογιστής, πλοηγηθείτε ξανά στην τελική εξέταση της Θεματικής σας Ενότητας.

Κατά τη διάρκεια των ελέγχων δεν προχωρεί η διαδικασία και εμφανίζεται με κόκκινο χρώμα το Desktop

Εικόνα 1

Λύση 1

Ο φοιτητής πρέπει στην παρακάτω εικόνα (Εικόνα 1), να επιλέξει το παράθυρο, ώστε να γίνει μπλε το κουμπί “Share” για να μπορεί να το επιλέξει.

Εικόνα 2

Λύση 2

1. Η οθόνη που φαίνεται στην Εικόνα 1, πιθανόν να είναι κρυμμένη πίσω από το παράθυρο του eClass στον φυλλομετρητή (browser).
  2. Ο φοιτητής πρέπει να μετακινήσει (minimize) το παράθυρο του eClass κάτω στην επιφάνεια εργασίας, ώστε να διαμοιράσει το παράθυρο σύμφωνα με τη Λύση 1.
  3. Ακολούθως ο φοιτητής πρέπει να επιλέξει το Re-test της Εικόνας 1.

Η εξέταση ζητά κωδικό (password) για να προχωρήσει.

Σημείωση: Το Proctorio ποτέ δεν καθορίζει κάποιο κωδικό (password) για οποιαδήποτε εξέταση.

Λύση:

1. Ο φοιτητής να βεβαιωθεί ότι χρησιμοποιεί την τελευταία έκδοση των εγκεκριμένων φυλλομετρητών (Google ChromeMicrosoft EdgeOperaBrave).
  2. Ο φοιτητής να βεβαιωθεί ότι εγκατέστησε το plugin του Proctorio στον φυλλομετρητή που χρησιμοποιεί. Αν είναι εγκατεστημένο, τότε να γίνει απεγκατάσταση (περισσότερες οδηγίες εδώ) και ξανά εγκατάσταση από το https://getproctorio.com/.
  3. Αν μετά τα (1) και (2) ακόμη εμφανίζει η εξέταση σημείο για κωδικό, τότε ο φοιτητής να δοκιμάσει με έναν άλλο από τους υποστηριζόμενους φυλλομετρητές.